Úvod >> Zveme vás na pořádané akce / Národní vlčí týden
Národní vlčí týden

National Wolf Awareness Week

 

Ve Spojených státech amerických je od roku 1996 pořádán Národní vlčí týden ( National Wolf Awareness Week ). Rok poté, co proběhla reintrodukce vlků do  Idaha a především Yellowstonského národního parku. Od té doby guvernéři z 26 státu vyhlásili třetí týden v říjnu za National Wolf Awareness Week. Účelem tohoto svátku je zvýšit povědomí veřejnosti o kráse, významu a vlivu velkých šelem na přírodu a životní prostředí.

Během různých akcí po celých Spojených státech je vlk a jiné šelmy lidem ukazovány jako dravci, kteří jsou nutní pro udržení zdravého ekosystému a nakonec pro zdraví celé  planety. I ve Spojených státech došlo brzy po roce 1900 k úplnému vyhubení vlků.

Úspěšná reintrodukce přinesla velmi dobré výsledky a pro mnohé odborníky to bylo znovuobjední toho, co příroda uměla už dávno - trofické kaskády.

Protože postupem času byl lov vlka opět v některých státech USA povolen a jako druh byl vyňat z federální ochrany. Proto organizace pro ochranu šelem i ve Spojených státech se snaží ukázat na důležitost chránit populace šelem a učit se sními žít.

 

S velmi podobným problémem se nyní potýkáme i na území Evropy, kdy se velké šelmy na mnohých místech snaží vrátit přirozenou cestou zpět do volné přírody. Proto vznikla myšlenka,připojit se k tomuto svátku osvětovou akcí na různýcm místech. Tzv. Vlčí stánek již několikrát uspořádali kolegové z organizace FOREST v ZOO Olomouc naproti výběhu vlků Hudsonových. Akce měla velký úspěch.

Chceme podobnou akcí každoročně podpořit tento svátek a v ZOO Ostrava, která nám ochotně přislíbila spolupráci budeme mít také po dva víkendové dny v měsící říjnu zajímavou expozici na téma velkých šelem.

© Slavomír Raszka